Спортните новини: Днес (11) | Вчера (19)
Олимпийско злато за пловдивчанката Алекс Начева
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:48 / 17.10.2018Коментари (2)5153
© БОК
Александра Начева спечели пети златен медал за България от младежките олимпийски игри в Буенос Айрес. 17-годишната пловдивчанка триумфира в тройния скок на турнира по лека атлетика в аржентинската столица, след като се справи с конкуренцията на испанката Мария Висенте.

Двете имаха равен резултат записвайки по 13.76 метра в най-добрите си първи серии опити, но нашето момиче имаше преднина заради по-слабия попътен вятър (0,9 срещу 1,6 метра в секунда).

Начева обаче не остави съмнения в превъзходството си, след като постигна страхотния резултат от 13.86 метра във втория си опит с попътен вятър 1,4 метра в секунда, докато основната й конкурентка записа 13.67 и така зае второто място с общ резултат 27.43. Регламентът в турнира бе по-различен от обичайния в леката атлетика, тъй като крайното класиране се определя от сбора от двата най-добри резултата на състезателките след двете им серии опити. Възпитаничката на ЕГ "Иван Вазов" - Пловдив събра общо 27.62 и така се окичи със златното отличие.

По този начин Александра Начева, която е световна шампионка при 20-годишните, донесе десети медал за България от младежката олимпиада. Страната ни вече има 5 златни, 3 сребърни и два бронзови, след като преди това титли в отборните мултинационални състезания спечелиха стрелецът Кирил Киров, бадминтонистката Мария Делчева и двойката акробати Мариела Костадинова и Панайот Димитров, а Костадинова и Димитров станаха шампиони и на смесени двойки. Адриан Андреев спечели сребро на двойки в тениса, вицешампион е и щангистът Христо Христов, а третото ни сребро дойде от Валентин Андреев. Бронзовите ни отличия са на Галя Шатова (вдигане на тежести) и Едмонд Назарян (борба).