Спортните новини: Днес (27) | Вчера (21)
Хърватия ни хлъзна с автогол – 0:1
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:03 / 11.10.2014Коментари (2)3233
България загуби втората си среща от квалификациите за европейското първенство през 2016 г. На Националния стадион "Васил Левски" в София тимът на Любослав Пенев бе излъган с 0:1 от Хърватия в двубой от група Н.

Гостите направиха изключително силно първо полувреме и демонстрираха класата си. След почивката обаче нашите натиснаха и без да създадат чисто голово положение все пак успяха на няколко пъти сериозно да застрашат вратата на съперника.

Националният селекционер Пенев беше направил три промени от състава, който спечели с 2:1 в Баку срещу Азербайджан на старта на квалификациите. Срещу Хърватия започнаха Йордан Минев, Петър Занев и Апостол Попов, които замениха Веселин Минев, Михаил Александров и Георги Илиев.

В 5-ата мин. българите направиха първата си атака. Йордан Минев изведе добре Илиян Мицански зад хърватската защита, нападателят обаче бе в засада.

В 12-ата минута хърватите също създадоха опасност. Иван Ракитич центрира от корнер към Иван Перишич, който стреля, но топката се отби и излезе отново в корнер.

Две минути по-късно Петър Занев центрира добре към Ивелин Попов в наказателното поле. Капитанът обаче остана под топката и ударът му беше неточен.

След 20-ата мин. по трибуните стана страшно. Хърватската агитка, настанена в сектор "Г", започна да хвърля бомбички и димки. Най-близкостоящите българи не им останаха длъжни, а испанският рефер Антонио Мигел Матеу Лаос прекрати за момент двубоя. Наложи се капитаните на Хърватия Дарио Сърна и България Ивелин Попов да отидат до сънародниците си и да ги успокоят.

В 27-ата мин. нашата отбрана направи сериозна грешка. При една безобидна топка Апостол Попов се намеси зле, тя попадна в Перишич, чийто удар обаче бе блокиран от Николай Бодуров.

Четири минути по-късно при контра на гостите топката попадна в Ивица Олич, който я прати в мрежата на Владислав Стоянов. Нападателят на Хърватия обаче бе в положение на засада.

В 32-ата мин. съперниците ни удариха греда. Перишич се опита да центрира, топката полетя обаче към вратата и след акто не бе преценена добре от Стоянов облиза горната греда.

Хърватия все пак поведе в 36-ата мин. Ракитич изпълни фаул, Апостол Попов отново бе неориентиран и изтърва Перишич, който стреля с глава към Ивица Олич. Миг преди голмайсторът да вкара топката в мрежата, това направи Николай Бодуров - автогол.

Две минути по-късно страховит удар на Марсело Брожович бе отразен трудно от Стоянов.

България пропусна златен шанс да изравни в 41-ата мин. Владимир Гаджев се измъкна хитро от защитата на гостите след пас на Йордан Минев, но от чиста позиция стреля в аут.

На почивката Любослав Пенев реагира като ужилен. Селекционерът ни направи две смени - извади Петър Занев и пусна Георги Илиев, а на мястото на невидимия нападател Илиян Мицански на терена се появи Андрей Гълъбинов.

Нашите тръгнаха да изравняват, но отново трудно достигаха до нещо смислено пред вратата на съперника. Българите разчитаха основно на статични положения, за да застрашат хърватите. Така в 53-ата мин. след корнер на Ивелин Попов топката ба засечена с глава от Бодуров. Сърна обаче успя да избие.

Инициативата обаче бе взета от "лъвовете", а от добрата игра на хърватите през първото полувреме нямаше и помен. Така се стигна до 68-ата мин., когато резервата Георги Илиев нанесе страховит удар от дистанция. Топката обаче мина на сантиметри от вратата.

Малко по-късно нашите поискаха дузпа за игра с ръка на Марио Манджукич в наказателното поле на гостите. Испанският рефер Лаос обаче правилно не даде наказателен удар, защото нападателят беше с прилепена ръка.

В 77-ата мин. третата смяна на България - Александър Тонев нанесе опасен удар към десния ъгъл на Даниел Субашич. Стражът на хърватите обаче спаси.

Две минути по-късно Марсело Брожович прати топката с глава в вратата ни. Хърватинът обаче беше в засада.

В 87-ата мин. гостите пропуснаха отлична възможност. Дарио Сърна намери Иван Перишич непокрит на дузпата, но последният се размина с топката и не успя да нанесе удар.

До края обаче съставът ни нямаше сили за нещо повече и не успя да направи нова опасна атака.

България - Хърватия 0:1
0:1 Бодуров (36) автогол

България: Стоянов, Занев (Г. Илиев), Ап. Попов, Бодуров, Й. Минев, Дяков, Гаджев (68 Тонев), Манолев, Г. Миланов, Ив. Попов, Мицански (46 Гълъбинов).

Хърватия: Субашич, Чорлука, Сърна, Вида, Пранич, Перишич, Ракитич (69 Ковачич), Модрич, Брожович, Манджукич, Олич.