Спортните новини: Днес (13) | Вчера (18)
Много малко не достигна на Вики Радева за медал от световното по шах
Автор: Екип Plovdiv24.bg 09:26 / 27.09.2017Коментари (1)2718
©
Състезателката на ШК "Локомотив 2000" Пловдив Виктория Радева зае 4-то място на световното първенство по шахмат, което се проведе в уругвайската столица Монтевидео. Шампионка с 10,5 точки от 11 възможни е Ани Янг (САЩ), втора с 8 точки остана Полина Шувалова (Русия), а трета и четвърта са Александра Малцевская (Русия) и Вики Радева с по 7,5 точки.

По допълнителни показатели ученичката от Националната търговска гимназия "Васил Левски" в Пловдив остава на 4-то място. Огромна заслуга за видимия растеж на пловдивчанката има и ГМ Александър Делчев - дългогодишен състезател от националния отбор.

Вики демонстрира висока класа по време на целия турнир и особено запомняща се бе победата й срещу вицешампионката Шувалова. За съжаление, в последните 3 кръга Вики бе с вирусно заболяване и това й попречи да реализира преимуществата си срещу Лара Шулце (Германия) и Софи Сузуки ( САЩ), като завърши партиите си с тях реми.

Преди последния кръг Вики бе втора във временното класиране и дори реми я устройваше за медал в партията си с другата българка Габриела Антова, която не се бореше за нищо и типично по български манталитет Антова реши да играе мача на живота си. Така България остана без медал на това световно първенство, като за сметка на това подарихме отличието на Русия.

Припомняме, че през тази година Вики си остава най-титулуваната българска шахматистка. Тя стана европейска шампионка по рапид, трикратна републиканска шампионка до 16 години, републиканска шампионка за жени по рапид и отоборно за жени с отбора на ШК "Локомотив 2000".